România la Jocurile Olimpice de iarnă de la Sochi (2014)

Sochi olimpiada logoLucru obişnuit la Jocurile Olimpice de vară, competiţia propriu-zisă începe cu o zi mai devreme şi la Jocurile Olimpice de iarnă de la Sochi, pentru prima oară în ultimii 30 de ani.

De transmisiune se va ocupa Televiziunea Română.

Începând cu orele 08.00, așa cum anunță aplicația Sochi – 2014 pentru Windows Phone, vor fi calificările la snowboard – slopestyle,  patinaj artistic (perechi, apoi bărbați) și schi acrobatic – moguli (calificări feminin).

SOCHI 2014. Vineri, 7 februarie:

ora 18.14 – festivitatea de deschidere începe la ora locală 20.14, tocmai pentru a marca anul în care ne aflăm.

Jocurile Olimpice de la Sochi vor aduce mai multe probe noi:

– săriturile cu schiurile nu vor mai fi doar apanajul bărbaților, femeile având dreptul pentru prima oară să acceadă la trambulina olimpică
– la snowboard, sportivii se vor confrunta și la un slalom parale
– patinajul artistic se îmbogățește cu o probă pe echipe
– sania câștigă o probă pe echipe, sub forma unei ștafete între un bărbat, o femeie și un dublu masculin
– biatlonul oferă șansa unei medalii suplimentare cu o ștafetă mixtă la care vor participa doi bărbați și doua femei

Programul complet al celor 24 de sportivi români

SOCHI 2014. Sâmbătă, 8 februarie

12.00 – Timea Sara – schi fond – 7,5/7,5 km schiatlon, finala (Centrul Laura)
16:30 – Cornel Dumitru Puchianu – biatlon – 10 km sprint masculin, finala (Centrul Laura)
16.30 – Valentin Creţu – sanie – simplu masculin, manşa 1 şi 2 (Complexul Sanki)
18.30 – Sorin Iulian Pîtea – sărituri cu schiurile – trambulina normală, calificări (Arena Russki Gorki)

SOCHI 2014. Duminică, 9 februarie

09.00 – Ioan Valeriu Achiriloaie – schi alpin – coborâre masculin, finala (Centrul Alpin Rosa Hutor)
12.00 – Florin Daniel Pripici, Paul Constantin Pepene – schi fond – 15/15 km schiatlon, finala (Centrul Laura)
16.30 – Eva Tofalvi – biatlon – 7,5 km sprint feminin, finala (Centrul Laura)
16.30 – Valentin Creţu – sanie – simplu masculin, finala (Complexul Sanki)
19.30 – Sorin Iulian Pîtea (dacă se califică) – sărituri cu schiurile – trambulina normala, finala (Arena Russki Gorki)

SOCHI 2014. Luni, 10 februarie

09.00 – Ania Monica Germaine Caill – schi alpin – super-combinata, calificări (Centrul Alpin Rosa Hutor)
13.00 – Ania Monica Germaine Caill (dacă se califică) – schi alpin – super-combinata, finala (Centrul Alpin Rosa Hutor)
16.30 – Cornel Dumitru Puchianu – biatlon – 12,5 km urmărire masculin, finala (Centrul Laura)
16.45 – Raluca Nicoleta Strămăturaru – sanie – simplu feminin, manşa 1 şi 2 (Complexul Sanki)

SOCHI 2014. Marţi, 11 februarie

12.00 – Florin Daniel Pripici, Paul Constantin Pepene – schi fond – sprint individual, finala (Centrul Laura)
14.00 – Timea Sara – schi fond – sprint individual feminin, finala (Centrul Laura)
16.30 – Eva Tofalvi – biatlon – 10 km urmărire feminin, finala (Centrul Laura)
16.30 – Raluca Nicoleta Strămăturaru – sanie – simplu feminin, finala (Complexul Sanki)

SOCHI 2014. Miercuri, 12 februarie

09.00 – Ania Monica Germaine Caill – schi alpin – coborare feminin, finala (Centrul Alpin Rosa Hutor)
16.15 – Alexandru Andrei Teodorescu, Nicolae Radu Şovăială – sanie – dublu masculin, finala (Complexul Sanki)

SOCHI 2014. Joi, 13 februarie

09.30 – Maria Marinela Mazilu – skeleton – simplu feminin, calificări (Complexul Sanki)
12.00 – Timea Sara – schi fond – 10 km clasic, finala (Centrul Laura)
16.00 – Cornel Dumitru Puchianu – biatlon – 20 km individual masculin, finala (Centrul Laura)
16.00 – Eva Tofalvi – biatlon – 15 km individual feminin, finala (Centrul Laura)
17.00 – Zoltan Kelemen – patinaj artistic – individual masculin, programul scurt (Patinoarul Iceberg)
18.15 – Raluca Nicoleta Strămăturaru, Valentin Creţu, Alexandru Andrei Teodorescu, Nicolae Radu Şovăială – sanie – ştafeta echipe, finala (Complexul Sanki)

SOCHI 2014. Vineri, 14 februarie

09.00 – Ioan Valeriu Achiriloaie – schi alpin – super-combinata, calificări (Centrul Alpin Rosa Hutor)
12.00 – Florin Daniel Pripici, Paul Constantin Pepene – schi fond – 15 km clasic, finala (Centrul Laura)
13.30 – Ioan Valeriu Achiriloaie (dacă se califică) – schi alpin – super-combinata, finala (Centrul Alpin Rosa Hutor)
14.30 – Dorin Dumitru Velicu – skeleton – simplu, calificări (Complexul Sanki)
17.00 – Zoltan Kelemen – patinaj artistic – individual masculin, programul liber (Patinoarul Iceberg)
17.40 – Maria Marinela Mazilu (dacă se califică) – skeleton – simplu feminin, finala (Complexul Sanki)
19.30 – Sorin Iulian Pîtea – sărituri cu schiurile – trambulina mare, calificări (Arena Russki Gorki)

SOCHI 2014. Sâmbătă, 15 februarie

09.00 – Ania Monica Germaine Caill – schi alpin – super-uriaş, finala (Centrul Alpin Rosa Hutor)
16.45 – Dorin Dumitru Velicu (dacă se califică) – skeleton – simplu, finala (Complexul Sanki)
19.30 – Sorin Iulian Pîtea (dacă se califică) – sărituri cu schiurile – trambulina mare, finala (Arena Russki Gorki)

SOCHI 2014. Duminică, 16 februarie

17.00 – Cornel Dumitru Puchianu – biatlon – 15 km mass-start, finala (Centrul Laura)
18.15 – Florin Cezar Crăciun, Nicolae Istrate – bob – bob doi, manşa 1 (Complexul Sanki)

SOCHI 2014. Luni, 17 februarie

16.30 – Florin Cezar Crăciun, Nicolae Istrate – bob – bob doi, finala (Complexul Sanki)
17.00 – Eva Tofalvi – biatlon – 12,5 km mass-start, finala (Centrul Laura)

SOCHI 2014. Marţi, 18 februarie

09.00 – Ania Monica Germaine Caill – schi alpin – slalom-uriaş, calificări (Centrul Alpin Rosa Hutor)
12.30 – Ania Monica Germaine Caill (dacă se califică) – schi alpin – slalom-uriaş, finala (Centrul Alpin Rosa Hutor)
17.15 – Maria Adela Constantin, Andreea Grecu – bob – bob doi feminin, manşa 1 (Complexul Sanki)

SOCHI 2014. Miercuri, 19 februarie

09.00 – Alexandru George Barbu – schi alpin – slalom-uriaş, calificări (Centrul Alpin Rosa Hutor)
12.30 – Alexandru George Barbu (dacă se califică) – schi alpin – slalom-uriaş, finala (Centrul Alpin Rosa Hutor)
13.45 – Florin Daniel Pripici, Paul Constantin Pepene – schi fond – sprint clasic echipe, finala (Centrul Laura)
16.15 – Maria Adela Constantin, Andreea Grecu – bob – bob doi, finala (Complexul Sanki)

SOCHI 2014. Sâmbătă, 22 februarie

11.30 – Timea Sara – schi fond – 30 km mass-start liber, finala (Centrul Laura)
14.45 – Alexandru George Barbu – schi alpin – slalom masculin, calificări (Centrul Alpin Rosa Hutor)
18.15 – Alexandru George Barbu (dacă se califică) – schi alpin – slalom masculin, finala (Centrul Alpin Rosa Hutor)
18.30 – Andreas Paul Neagu, Paul Septimiu Muntean, Bogdan Laurenţiu Otavă, Dănuţ Ion Moldovan – bob – bob patru, manşa 1 (Complexul Sanki)

SOCHI 2014. Duminică, 23 februarie

09.00 – Florin Daniel Pripici, Paul Constantin Pepene – schi fond – 50 km mass-start liber, finala (Centrul Laura)
11.30 – Andreas Paul Neagu, Paul Septimiu Muntean, Bogdan Laurenţiu Otavă, Dănuţ Ion Moldovan – bob – bob patru, finala (Complexul Sanki).

Delegaţia României este alcatuită din 24 de sportivi, calificaţi la 8 discipline:

Schi alpin – Alexandru Barbu (slalom uriaş şi slalom special), Ioan Valeriu Achiriloaie (coborâre), Ania Cail (Super G, slalom, combinată alpină)

Schi fond – Sara Timea, Paul Pepene, Florin Daniel Pripici

Sărituri cu schiurile – Iulian Pîtea

Biatlon – Eva Tofalvi, Cornel Puchianu

Patinaj artistic – Zoltan Kelemen

Skeleton – Dorin Velicu, Maria Mazilu

Sanie – Valentin Creţu (simplu masculin, ştafetă), Nicolae Radu Şovăială şi Alexandru Teodorescu (dublu sanie masculin, ştafetă), Raluca Strămăturaru (simplu feminin, ştafetă)

Bob – Nicolae Istrate şi Florin Crăciun (echipajul de dublu masculin), Andreas Neagu, Paul Muntean, Dănuţ Moldovan, Bogdan Otavă (echipajul de 4 masculin), Maria Constantin, Andreea Grecu (echipajul dublu feminine)

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *