Un greu, Vitali Klitschko!

Pugilistul ucrainean Vitali Klitschko şi-a păstrat titlul WBC la categoria grea, după ce l-a învins pe polonezul Albert Sosnowski, prin KO tehnic în repriza a zecea, sâmbătă, pe Veltins Arena, stadionul formaţiei Schalke 04.

Klitschko, în vârstă de 38 de ani, şi-a apărat titlul câştigat în octombrie 2008, reuşind a 40-a victorie din carieră, din care 38 înainte de limită.

Refuz să cred că cineva se aştepta la mai puţin din parta lui Vitali Klitschko … omul este o forţă a naturii! Nu e o noutate că în momentul de faţă nu exista un oponent redutabil pentru Vitali, poate doar fratele său Wladimir, dar … sunt fraţi, plus că i-au promis mamei lor că nu va exista un asemenea meci!

Următorul meci va fi împotriva lui Nikolai Valuev, un meci ce nu trebuie ratat!

Mulţumiri ProTV-ului, postul ce s-a ocupat de transmisia meciului, transmisie care a fost de toată jena … cred că am văzut mai multă publicitate decât box!

Revenind, care dintre cei doi fraţi ar fi învingătorul!?

Vitali Klitschko (WBC)

Date of Birth: July 19th 1971
Place of Birth: Belovodsk (Kyrgyzstan)
Father: Wladimir Rodionovich – General of the Air Force
Mother: Nadezhda Ulyanovna – Teacher
Marital Status: Married with 3 Children
Height: 6`6½”
Weight Division: Heavyweight
Stance: Orthodox
Alias: Dr. Ironfist
Record: 41 Fights, 39 Wins (37 KO), 2 Losses

Wladimir Klitschko (IBF, WBO, IBO)

Date of Birth: March 25th 1976
Place of Birth: Semipalatinsk (Kazakhstan)
Father:  Wladimir Rodionovich – General of the Air Force
Mother: Nadezhda Ulyanovna – Teacher
Marital Status: Single
Height: 6`5”
Weight Division: Heavyweight
Stance: Orthodox
Alias: Dr. Steelhammer
Record: 57 Fights, 54 Wins (48 KOs), 3 Losses

7 thoughts on “Un greu, Vitali Klitschko!

  1. Dintre fratii Klitschko mie personal imi place mai mult stilul lui Vitali. E mult mai spectaculos, garda inexistenta, invitatia adresata adversarului de a se arunca in atac, directele de stanga…spectacol nu gluma! In schimb Vladimir este putin mai rigid, mai asezat, lovituri calculate, poate nu la fel de spectaculos precum Vitali.

    Sosnowski saracul, aseara, a avut sansa mielului de Paste. Tot respectul pentru combativitatea sa dar, eu cel putin, am fost sigur de deznodamantul acestui meci inca din repriza a II – a. Fara o explozie deosebita in lovituri, aruncandu-se mai tot timpul cu capul in tamponul de stanga a lui Klitschko, Albert a fost victima sigura.

    Cred ca, in ritmul impus de Vitali, un computer mai performant ar fi putut prezice exact runda in care Albert nu se va mai ridica de la podea. Ma uitam pe Kombat.ro si am vazut multi neaveniti pronuntandu-se asupra stilului de a boxa al lui Vitali. Parerea mea este ca executiile lui Vitali sunt mult prea rapide pentru ca tot idiotul sa le vada efectul. Ma scuzi pentru limbaj.

    L-as vrea pe Valuev pentru ca vorbeste prea mult despre Vitali. (in masura in care o maimuta poate articula cuvinte). Dar nici Haye nu ar fi de lepadat.

  2. „In copilarie sigur l-a pus la punct pe Wladimir de cateva ori!” Corect! :)) Mai stiu eu inca macar o situatie de acest gen! Oricum, statura impozanta, e adevarat, a lui Valuev nu mai impresioneaza pe nimeni. Daca as avea 2.15 m si as lua bataie de la Chagaev (care, in afara de faptul ca are capul tare, nu are nimic de boxer de performanta) nu as mai iesi din casa de rusine.

    Vitali are gratia unui dansator de tango, a unui toreador, atunci cand lupta la adevarata lui valoare. Samuel Peter era considerat o sperietoare pentru mai toti greii adevarati. Vitali a jonglat cu el, l-a batut cu o garda relativa pe cel care este considerat posesorul celui mai greu pumn din actualul box profesionist. cand l-am vazut pe Peter ramanand in coltul sau dupa ce incasase o larga varietate de lovituri, parca am vazut un taur insangerat incapabil de a se mai repezi catre toreador. Lupta aceea este absolut magnifica.

  3. Banuiesc ca lupta dintre cei doi era asteptata de foarte multi, doar ca Don King nu prea il lasa pe Valuev sa intre in ring cu unul dintre fratii Klitschko, probabil isi proteja investitia, dar nu poti amana la sfarsit inevitabilul.

    Totusi, sa fim seriosi, nu-i dau mari sanse „maimutei paroase”. Nu totul se rezuma la statura sa, asta a demonstrat-o si David Haye, iar despre Vitali nu se poate spune ca nu este tehnic!

    Din ce stiu eu, parca e prima data cand Vitali lupta cu cineva mult mai inalt decat el, dar chiar si asa nu-l vad intampinand probleme … poate doar pana-si intra in ritm. Eu imi doresc ca Valuev sa nu joaca la fel de urat si inchis cum s-a obisnuit sa ne arate, ci sa iasa la lupta ca Vitali nu-i genul de se da inapoi de la a schimba niste combinatii! 😀

    Dintre cei doi fratii si eu cred ca Vitali ar castiga! Pe langa faptul ca pare mai talentat, Wladimir mi se pare ca oboseste mai repede si nu ar fi la fel de proaspat ca fratele mai mare. Eu nu concep un meci intre cei doi care sa se termine repede!

    Ca tot e Vitali fratele mai mare, asta ar putea fi un alt argument pentru care ar castiga, unul psihologic. In copilarie sigur l-a pus la punct pe Wladimir de cateva ori! 😛

  4. Habar nu aveam că există omul asta până acum. Sincer să fiu când am văzut poza mi s-a părut că seamănă cu unul care a fost la Eurovision 😀 .
    Matematic Wladimir Klitschko ar trebui să fie învingătorul.

  5. Cum sa nu auzi de el sau de fratele lui!? Impreuna detin toate centurile la cetgorie grea! 😉

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *